Galéria Tri steny v nových priestoroch

08.07.2024

Už dva roky v Žiline ponúka galéria Tri steny výstavný priestor umelcom najmä z okolia Žiliny. Jej zakladatelie sú Katarína Kudašíková, Katarína Čaplická a Michal Chudík. Galéria sa v týchto dňoch presťahovala na novú adresu a tak sme sa na ňu prišli pozrieť a zároveň sa porozprávať s oboma Katarínami o fungovaní tohto malého miesta pre súčasné umenie.

Kedy vznikla a bola otvorená galéria Tri steny?

Nápad otvoriť galériu sa zrodil na začiatku roku 2022. V priestoroch na Hlinkovom námestí v historickom Braunovom dome, kde sme donedávna sídlili, bol prazdny priestor, ktory bol dlho opustený. A kedze som mala ako architektka kanceláriu priamo nad nim, na poschodí, napadla ma myslienka otvorit tu malu umeleckú galériu, kde by sme mohli organizovať vystavy a vernisáže, a nadväzovať tam nové kamarátstva s ľuďmi, ktorí tiež majú radi umenie ako my. Hneď na prvej vernisáži, ktorá sa konala v marci sme dostali radu, aby sme si založili občianske združenie, vďaka ktorému môžeme v budúcnosti žiadať o podporu v podobe grantov. V tej dobe som sa zoznámila s Katkou Čaplickou a ta zhodou okolnosti tiež hladala partakov do občianskeho zdruzenia na organizavanie roznych umeleckych akcii. A tak sme sa dali dokopy a uchopili galeriu aj po právnej stranke. Začali sme byť viac organizovaní a nastavili sme si koncepciu a ciele.

Aký je koncept galérie?

Vystavujeme najmä diela mladých, alternatívnych, lokálnych umelcov – zo žilinského kraja. Samozrejme, máme umelcov aj z celého Slovenska a Česka, ale snažíme sa zameriavať na naše okolie. Táto galéria je prístupná profesionalnym ale aj neprofesionalnym umelcom, ktorí mozno prave iba začínajú a chcú sa odprezentovať, či sú to obrazy, sochy, mozaiky... našou funkciou je v tomto prípade pripraviť im vernisáž a spropagovať výstavu. Nie sme vo výbere vystavovaných diel striktní a viackrát sa nám stalo, že práve v našej galérii ľudia mali svoju prvú samostatnú výstavu.

Ktorá výstava u vás bola tá celkom prvá?

Bola to výstava obrazov práve Katky Čaplickej a mala názov Čin – čin, pretože tu mala vystavených veľa svojich typických činčil. Keďže sme boli v organizovani uplní amateri, spravili sme si dokonca taku malu„predvernisáž“ iba s kamarátmi, na ktorej sme si vyskúšali, ako to bude celé fungovat a o týždeň bola oficiálna vernisáž. Potrebovali sme si to nacvičiť (smiech).

Dá sa zhodnotiť návštevnosť výstav? Predsa len ste relatívne mladá galéria o možno o vás veľa ľudí stále nevie.

Veľmi to záleží od vystavovaného umelca aj okolností. Napríklad na Katkinu výstavu prišlo veľa ľudí. Možno je to aj tým, že ju veľa ľudí v Žiline pozná. A niektorí umelci svoju výstavu posúvajú ďalej a tym tiez prilakaju vacsie publikum - Jarmila Marčišová prišla s harfistkou a Peter Pyppo Dlhopolček si na výstavu prizval pána, ktorý varí vlastne pivo Huncút a to sa tam aj ochutnavalo. Katka Haasova mala tiez hudobny doprovod v podobe dvoch gitaristov. A potom sa na takýchto vernisážach zastavia aj náhodní okoloidúci, ktorí o nás ešte nepočuli.

Takisto v lete nás navštevuje viac ľudí ako v zime. Aj keď príde väčší počet návštevníkov, tak v lete majú priestor pred galériou, kde sa môžu ešte rozprávať, pobudnúť a nevznikne pocit, že sa v našom malom priestore tlačíme.

Práve v týchto dňoch ste sa presťahovali do nových priestorov na ulici Jozefa Vuruma. Mám pocit, že priestor nie je väčší ako ten na Hlinkovom námestí.

Áno, stále je to naša mini galéria, priestor ma podobnú rozlohu, ale máme pocit, že na tejto adrese môžeme naše aktivity posunúť na vyssiu úroveň. Je nás tu viac vidno. Zachovali sme koncept troch stien, ktoré tu máme na vystavovanie diel a tú štvrtú rovnako vypĺňa okno, v tomto prípade oveľa väčší výklad.

Nastavili ste si celkom vysoké tempo, každý mesiac predstavujete jedného umelca. Chcete v tomto pokračovať aj ďalší rok?

Je pre nás a myslím, že aj pre návštevníkov príjemné, že sa týmto tempom menia výstavy. Umelci k nám však môžu prísť aj opakovane. Ich tvorba sa posúva a radi im dáme možnosť odprezentovať ju znova. Katka mala tiez nápad, že by sme do buducnosti mohli pozvať pre spestrenie raz ročne aj zahraničného autora, čo by ku nám prinieslo trochu novej kultúry.

Myslím si, že umelcov, aj tých neprofesionálnych je stále veľa a nemíňajú sa. A asi je už aj o nás trochu povedomie, že sme naklonení vystavovať začínajúcich výtvarníkov a preto sa nám aj sami ozývajú cez socialne siete. Pohybujeme sa taktiez v kruhoch, kde máme veľa známych, ktorí tvoria umenie, chodíme po ateliéroch a keď sa nám zapáči tvorba, tak oslovíme daného človeka, či by mal záujem vystavovať v našej galérii.

Určite budeme koncipovať aj budúci rok výstavy tak ako doteraz. A tým, že sme občianske združenie a od tohto roku sme zacali cerpat aj grant pre nezávislé galerie z Fondu na podporu umenia, tak program na ďalší rok robime v dostatočnom predstihu.

Spolupracujete s niektorými inými galériami?

V Martine je jeden výstavný priestor, vola sa Art gate pasáž, kam chodievame, spolupracujeme s nimi a nekonkurujeme si, keďže sme v rôznych mestách. Katka ku nim chodí robiť živé maľovanie a oni vždy radi zavítajú na naše vernisáže. Spolupracujeme aj s festivalom Galimatiáš. Obrazy, ktoré vzniknú na tejto akcii presúvame potom na výstavu ku nám do galérie.

Akú výstavu môžu návštevníci aktuálne vidieť vo vašich priestoroch?

Momentálne tu máme výstavu s názvom Dämonium Žilinčanky Karolíny Michalcovej. Sú to perokresby, linoryty a collagraphy z obdobia posledných troch rokov jej tvorby. Výstava potrvá do 14. júla a už na 19. júla máme naplánovanú ďalšiu vernisáž. Návštevníci si diela môžu pozrieť v našich nových priestoroch od 1. júla v poobedných hodinách a budeme mať k dispozícii aj predajné diela či už originály alebo printy.

Eva Dodoková Mečárová

 

ŽILINSKÝ VEČERNÍK

Vytvorte si webové stránky zdarma!