Vlaky a kríky

10.11.2023

Vernisáž obrazov Radovana Šenšela, ktorý sa narodil v Martine, pôsobí ako ilustrátor, maliar obrazov a stien pre všetky príležitosti, autor dvoch detských kníh, vedie kreatívne workshopy a ako hobby tetuje v tetovacom štúdiu Bodliak v Žiline.  

O výstave

Výstava Vlaky a kríky je zhrnutie dvoch voľnočasových plenérových okruhov, ktoré majú zdanlivo odlišný charakter. V prvom prípade cyklus Vlaky, respektíve maľby na vlakoch predstavuje záznam graffiti diel na vlakových súpravách. Je inšpirovaná Marekom Cinom a jeho "Nedeľnou paletkou", a posúva graffiti "vandalizmus/umenie" do svetla výtvarného prejavu v takzvaných "nemiestach". V častí vlakových odstavísk a dep, ktoré sú okolo nás, ale nie sú našim cieľom záujmu. Či už z estetického, alebo bezpečnostného hľadiska. Napriek tomu majú takéto priestory svoju atmosféru a ducha. Ten sa odráža aj v cykle Kríky a tým prepája tieto dve –na prvý pohľad- odlišné témy. Je to únik z turisticky, či voľnočasovo frekventovaných, alebo estetických častí našej krajiny a objav akéhosi intímneho súkromia v chrabačiach, kríkoch a krovinách, kde sa skrýva vlastný svet. V tomto mikrovesmíre autor nachádza výrezy, ktoré majú estetickú či kompozičnú hodnotu. Všetko sú to bežné miesta, ktoré môžeme nájsť kdekoľvek okolo nás, ale pritom nevnímame ich potenciál a iba málokto sa pri nich pozastaví, nie to ich ešte zachytí výtvarnou technikou. "je to ako keby ste sa dívali pohľadom srny, ktorá našla úkryt v kríkoch"

Rado van Šenšel sa narodil v Martine, študoval záhradnú a krajinnú tvorbu a Biotechniku zelene, pôsobil v envirovýchove CEV Turiec a popritom sa venoval výtvarnej tvorbe, až mu prerástla do jeho práce. V obrazoch sa zameriava svojou voľnou tovrbou na detsky poňaté zvieratá často vo vážnych situáciách (výstava v galérii Artšrot v Bratislave), ale neodmieta ani portrétové, krajinkové a iné zadania. Najmä počas vysokej školy vytváral s kolegom Bakajom komixy ako skupina f=art (vydané komixy v Budapešti, Británii, účasť na poľskom festivale Ligatúra,...). Je autorom 4 autorských risografík. Maľby a ariginálne spracovania verejných interiérov v Poprade, Spišskej sobote, ale anjmä v Martine či Vrútkach. Známy je aj chlapec vo veľkej hasičskej uniforme v areáli SIM, alebo sochy z dreva IN-HO-ST v MT, TO, PB, ale aj v Rumunsku, ktoré sú zároveň hmyzími hotelmi. Mimo to je aktívny účastník graffiti jamov a streetart či live painting podujatí.

Jeho tvorbu nájdete aj na facebooku/radosensel alebo instagrame @radovansensel či radovansensel.com.       

Vytvorte si webové stránky zdarma!