Svetlov tme

11.08.2023

Výstava amodernej imaginatívnej maľby výtvarníčky Silvii Moravčíkovej Bobekovej.

O výstave

Nezávislá umelkyňa pôvodom z okolia Nitry, ktorá momentálne žije a pracuje vo svojom ateliéri na strednom Slovensku neďaleko Banskej Bystrice. Náklonnosť k tvorbe prechovávala celý život pretože sa s ňou stretávala od detstva vo svojom blízkom okolí. No najmä počas štúdia umenia postupne zisťovala, že by sa venovala niečomu, čo má blízko práve k tejto sfére. Nakoniec sa rozhodla, že sa chce naplno prejaviť pri tvorbe samotnej – v maliarskom umení.

Do dnes pracuje na voľných obrazoch a ilustráciách, ktoré si našli fanúšikov nie len doma na Slovensku ale aj v zahraničí. Vytvára aj špecifické zákazkové maľby či ilustrácie, ktoré majú ďalšie využitie v hudobných či literárnych kruhoch. Taktiež občas pôsobí na rôznych umeleckých (aj charitatívnych) podujatiach, kde maľuje naživo.

Jej tvorba sa rokmi postupne vyvíjala, no vždy bola zahalená do imaginatívneho realizmu a naturálnosti. V tom autorka našla obľubu a často tak vyjadruje nie len akýsi príbeh a to, čo ju práve zaujme ale aj ukrytú myšlienku a odkaz. Inšpirácia pochádza zo života a sveta okolo nás, z prostého bytia a úvah, v ktorých môžeme nájsť hlbší zmysel než sa na prvý pohľad zdá. Výrazné ťahy sa pohrávajú s fantáziou a nesnažia sa tvoriť dokonalý detail. Zádumčivosť motívov, farieb a využitie svetla zasa vťahujú do atmosféry, ktorá necháva na diváka, ako na neho celá vízia zapôsobí. Koniec-koncov, umenie by malo ´´upokojovať nepokojných, a znepokojovať pohodlných´´.

Výstavy:

2015 – DK Horná Kráľová (spoločná výstava) 2017 - Galéria Emócia Žilina (samostatná) 2019 - Pajštúreň Borinka (samostatná) 2021 - Galéria Emócia Žilina (samostatná) 2022 - Dora Gallery - galéria súčasného a moderného umenia Banská Bystrica (samostatná)

Vytvorte si webové stránky zdarma!