Henriet Zubár 

17.05.2024

Výstava obrazov výtvarníka s umeleckým menom Henriet Zubár, ktorej vernisáž sa konala v piatok 17.mája v našej galérii Tri steny.

O výstave

Spoločným menovateľom vystavených obrazov (plexiskiel) je kocka zlisovaných kartónov, ktorá vznikla ako odpadový produkt zo supermarketu. Táto kocka reprezentuje náhodné zoskupenie, preskupenie a reasambláž objektov do jedného nového, celistvého objektu bez zámernej estetickej hodnoty. 


Pôvodný názov výstavy mal byť Basura Sagrada (Svätý odpad), keďže fotka predlohy vznikla v Barcelone. Po návšteve Sagrada Familia som sa zhodou náhod rozhodol spraviť niečo čo bude mať charakter vitráže. Z tohto dôvodu som zvolil plexisklo namiesto tradičného plátna. 


Formálne sa jedná o štúdie priblíženeho pohľadu na spomínanú kocku a postupné uvoľňovanie a abstrahovanie pôvodnej predlohy na jednotlivé čiary, ťahy a tvary. Tiež sa v niektorých dielach objavuje mriežka, ktorá naopak odkazuje na spôsob prenášania konkrétnej predlohy na obraz a ktorá pre mňa vždy reprezentovala niečo čo robí umenie rigidné a strnulé, čo je použité pri náčrte a následne prekryté. Z tohto dôvodu tu mriežka nefiguruje ako pomôcka prenosu ale je priznaná a vyzdvihnutá ako súčasť obrazu.


Technicky sa jedná o akryl, sprej, olej, uhlík a alkoholové markery na plexiskle 50x50. Plexisklá sú následne naskladané na seba a spojené šróbmi s väčším alebo menším odstupom pre docielenie efektu hĺbky. 

Vytvorte si webové stránky zdarma!