Aktuálna výstava
Vernisáž MOIR 1984 bude v piatok 25. 4. 2025 o 19:00 v galérii TRI STENY na ulici Horný val 67/24 v Žiline a výstava potrvá až do 20. mája 2025.

Výstava Moir 1984 je retrospektívna séria obrazov, ktorá sleduje vývoj osobitého štýlu autora – od graffiti koreňov až po experimentálnu tvorbu s presahom do digitálnej estetiky, abstrakcie, expresionizmu a komiksu. Moir 1984 prepája maľbu sprejom s prvkami vytvorenými pomocou maskovacích pások či textúr starých záclon, z ktorých vytvára precízne ornamenty a opakujúce sa vzory. Tvorba sa neustále pohybuje medzi voľnosťou a kontrolou, medzi analógovou stopou a digitálnym dojmom, čím vzniká jedinečný rukopis, ktorý diváka pozýva objavovať a rozvíja jeho kreativitu sa spolu s autorom. Autor experimentuje aj s formátom a hranicami obrazu – vyrezáva plátna, odhaľuje rámy, pracuje s objektmi, ktoré balansujú medzi klasickým obrazom a priestorovou inštaláciou. Výsledkom je pulzujúci, vrstvený priestor, ktorý sa mení pod UV svetlom, prekvapuje detailom a hrá sa s perspektívou. Každé dielo je výsledkom neustáleho experimentovania, kombinovania techník a dôrazu na detail. Výstava je tak pozvánkou do Moirovho vizuálneho sveta, kde sa realita mieša s fikciou, chaos s precíznosťou, a kde každý pohľad odhaľuje nový fragment príbehu.
Umelecký statement
Žilinský umelec Moir 1984 začal svoju výtvarnú cestu v roku 1998 ako graffiti writer a spoluzakladateľ skupiny EWS crew. Spočiatku sa venoval hlavne písmu, ktoré neskôr organicky doplnil o komiksové postavy, čím vznikol jedinečný vizuálny jazyk kombinujúci graffiti, naratívne fragmenty a abstraktné pozadia. Jeho obrazy sú výsledkom experimentovania s technikou, textúrou a vrstvením, pričom často využíva spreje, UV farby, lepiace pásky či netradičné materiály ako staré záclony alebo obrusy na vytváranie štruktúr a ornamentov. Typické sú preňho aj presahy 2D do 3D, ako napríklad výrezy plátna či vrstvené "rámy" priamo na obraze. Inšpirácie čerpá z grafického dizajnu, cyberpunkovej estetiky, hudby, videoklipov, komiksu a filmu. Výsledkom sú diela, ktoré pôsobia ako vizuálne príbehy, v ktorých sa detail a výrazná farebnosť stretávajú s hravosťou, kontrastom a nečakanými kombináciami.